Co warto wiedzieć o cesarce?

Co warto wiedzieć o cesarce?

Redakcja

2017-01-30

brak komentarzy

Czeka cię planowana cesarka? Lekarz podał ci jej termin? Rozumiesz, z jakiego powodu poród musi się odbyć w taki sposób. Nie obawiaj się, będziesz w dobrych rękach. Jeżeli zabieg okazuje się zaplanowany, zachodzi spokojnie. Już po kilkunastu minutach przytulisz własne nowo narodzone dziecko. Wyjaśnimy ci, jak absolutnie wszystko będzie przebiegało a także jak sama możesz naszykować się do cesarskiego cięcia.

Co zrobić bezpośrednio przed cesarskim cięciem w domu?

Zmyj lakier z paznokci. Ich czysty kolor będzie na rzecz anestezjologa informacją, że cesarka zachodzi właściwie. Zdejmij biżuterię. Nie bierz do szpitala jakichkolwiek ozdób. Jeżeli masz w uszach kolczyki, a na szyi łańcuszek, będziesz musiała je zdjąć.

Powstrzymaj się od łąkomstwa

Przez przynajmniej 8 godzin bezpośrednio przed cięciem nie powinnaś nic spożywać, ani pić - choćby wody mineralnej.

Gdy trafisz do szpitala

Do szpitala możesz zostać przyjęta dzień bezpośrednio przed cesarskim cięciem. Przebierzesz się tam w szpitalną koszulę, a położna wypełni wskazaną dokumentację. Do ramienia lub rąk pielęgniarka podłączy ci kroplówkę nawadniającą. Założy ci także cewnik (ze znieczuleniem), by w okresie a także po operacji lekarze kontrolowali ilość wydalanego moczu. Być może dostaniesz również antybiotyk. Oprócz tego czeka cię niewiele przyjemny zabieg – golenie włosów łonowych. Chwilę po tym zostaniesz przewieziona na blok operacyjny.

Jakie znieczulenie dostanę przy cesarskim cięciu

Przy praktycznie wszystkich cesarskich cięć podaje się znieczulenie przewodowe – zewnątrzoponowe lub podpajęczynówkowe. Pewnie zdecydowanie bardziej boisz się „zastrzyku w kręgosłup” aniżeli samego cięcia. Niepotrzebnie. Poczujesz wówczas wyłącznie lodowate zimno a także drętwienie ciała od pasa w dół. Będziesz świadoma tego, co się dzieje, porozmawiasz z specjalistą czy mężem oraz od razu spostrzeżesz a także przytulisz własne maleństwo.

Tuż po jego narodzinach będziesz mogła przystawić je do piersi, by wraz z pokarmem uzyskało pierwszą „szczepionkę” uodporniającą. Powikłanie po takiej formie znieczulenia, które, na szczęście, tak występuje rzadko, to silny ból głowy.

Znieczulenie zewnątrzoponowe

Polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do przestrzeni pomiędzy oponami otaczającymi kręgosłup w obrębie lędźwiowej a także podawaniu przez ten cewnik następnych dawek leku znieczulającego.

Znieczulenie podpajęczynówkowe

Jednorazową dawkę leku wstrzykuje się do kanału rdzeniowego. Takie znieczulenie okazuje się na rzecz ciebie najbezpieczniejsze.  

Co zachodzi w trakcie cesarskiego cięcia?

Przy zabiegu będzie najprawdopodobniej 2 ginekologów. Nie będziesz widziała tego, co robią, bo zasłoni ich parawan. Będziesz zaś widzieć anestezjologa, który poda ci znieczulenie, a następnie stanie przy twojej głowie. W poszczególnych szpitalach u wezgłowia niewiasty może usiąść lub stanąć również przyszły tata. Będzie musiał robić polecenia personelu a także czegokolwiek nie można mu będzie dotykać, ale jego ciepłe zwroty z pewnością dość cię uspokoją. Jedynie gdy cięcie cesarskie organizowane okazuje się w szybkiej kwestii lub gdy niezbędne okazuje się podanie znieczulenia całościowego, tata proszony okazuje się o opuszczenie sali. Jeżeli twój partner boi się towarzyszyć ci przy urodzeniu dziecka, przemyśl jeszcze, z kim możesz urodzić.  


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

Ciąża