Bieganie a antykoncepcja - wpływ tabletek na naszą formę

Bieganie a antykoncepcja - wpływ tabletek na naszą formę

Redakcja

2016-09-13

1 komentarz

Antykoncepcja przy treningu biegowym, zwłaszcza tym zdecydowanie bardziej wyczynowym, to 1 z tych niechętnie poruszanych tematów. Już może nie o samą intymność chodzi, ale głównie o niedobór jednoznacznych danych oraz opinii. Są plusy, minusy, wskazania a także przeciwwskazania. Osobiście spotkałam się z dość odmiennymi poglądami na temat aplikowania środków antykoncepcyjnych hormonalnej przy równoczesnym trenowaniu (wyczynowo) sportu. Obecnie chciałabym uporządkować zebraną wiedzę o najbardziej znanych technikach antykoncepcyjnych a także ich związku z biegiem.

Korzystne aspekty

Zachowanie stałego poziomu hormonów. Dużo kobiet wskutek forsownych ćwiczeń posiada problem z zachowaniem odpowiedniego poziomu estrogenu wewnątrz organizmu. Niski zakres estrogenów może doprowadzić do zaniku miesiączki oraz wyczerpania struktury kości (zmora z absorpcją wapnia), co za tym idzie – złamań przeciążeniowych, a w dalszej przyszłości do osteoporozy. Kapsułki gwarantują stałą dawkę hormonów, a zatem redukują niebezpieczeństwo osteoporozy, złamań zmęczeniowych, zatrzymania krwawienia. To 1 z najważniejszych plusów środków antykoncepcyjnych hormonalnej, w kwestii biegaczek ciągle kluczowy przy selekcji. 

Negatywny wpływ

Zmniejszenie wydajności. Według większej liczby eksperymentów przeprowadzonych na grupie kobiet przyjmujących tabletki, zanotowano zmniejszenie VO2 max. ZAleżnie od analiz, zmniejszenie zanotowano na warstwę od od 4% do 5%. Modyfikacje były odwracalne oraz ustępowały po zrezygnowaniu z pigułek. Także nie zanotowano absolutnie żadnych wpływów na inne fragmenty mówiące o formie (jak na przykład spoczynkowe tętno oraz max). Są także ostatnie badania, które potwierdzają, że antykoncepcja hormonalna nie przejawia absolutnie żadnych wpływów na VO2 max… temat pozostaje rozważyć indywidualnie.

Na wadze

Tycie a także zatrzymywanie wody. Nadprogramowe kilogramy, niestrawności oraz zatrzymywanie wody, to niestety jedne z tych najbardziej przykrych rezultatów, dla pań walczących o figurę oraz/lub rezultaty kondycyjne. O ile w praktycznie wszystkich przypadków, owe nadprogramowe kilogramy, to zwyczajnie sprawa niepowstrzymanego apetytu, z zatrzymywaniem płynów jednak nie jest już tak przyjemnie. Kapsułki antykoncepcyjne w kombinacji z ogromnym wysiłkiem nóg, jaki występuje podczas joggingu, zazwyczaj doprowadzają do zatrzymania wody oraz zbierania się toksyn przykładowo pod kolanami. 

Czytaj także: Dlaczego czasami zamiast chudnąć, tyjemy podczas biegania?


Dodaj komentarz

Komentarze

monikakucharska59

2016-10-25 00:14:21


ja po tabletkach przytylam 3 kg choc trudno powiedziec czy to tluszcz czy po prostu wlasnie to zatrzymuwaie wody w organizmi. apeluje do pan - jesli zauwyzcie takie zmiany po prostu zmiencie tabletki.

SportZdrowie