Czy można robić brzuszki w ciąży?

Czy można robić brzuszki w ciąży?

Redakcja

2016-09-04

brak komentarzy

Czy można robić brzuszki w ciąży? Można, ale… tylko w pierwszym trymestrze. Potem to może być niebezpieczne dla dziecka ze względu na grożące niedotlenienie!

Brzuszki dozwolone tylko w I trymestrze

Brzuszki w stanie błogosławionym ćwiczone z rozwagą, bez forsowania, są bezpieczne w I trymestrze. W późniejszych okresach ciąży, kiedy powiększa się brzuch, nie jest to rekomendowane. Wiąże się to z faktem, że leżenie na plecach może okazać się ryzykowne dla dziecka z uwagi na obniżenie ciśnienia tętniczego oraz ucisk powiększonej macicy na żyły, którzy prowadzą tlen do organizmu dziecka. Jest zatem ryzyko niedotlenienia płodu.

Uważaj na intensywne ćwiczenia

Nie zaleca się intensywnego trenowania podczas ciąży, ale umiarkowana aktywność fizyczna może mieć dla kobiety zbawienne znaczenie. Wyćwiczone i rozciągnięte mięśnie brzucha pozwolą skrócić czas porodu. Mimo wszystko nie można robić brzuszków w ciąży zaawansowanej.

Zobacz też, czy warto ćwiczyć z ciężarkami

Do efektów aktywności w stanie błogosławionym należą również:

  • wzrost siły,

  • łagodzenie stresów,

  • normowanie pory snu,

  • poprawa postawy ciała,

  • umocnienie tkanki mięśniowej dolnej częściach pleców, co redukuje ból pleców podczas rodzenia,

  • kontrola nad wzrostem wagi,

  • szybsze powrócenie do sprawności fizycznej po ciąży.

Kobiety, którzy wykonują ćwiczenia na co dzień, nie powinny zrezygnować z aktywności po zajściu w ciążę. Trzeba mimo wszystko mieć na uwadze, że treningi muszą być odpowiednio dobrane: niegrożące urazami, nie nadwyrężające organizm, niewymagające nagłych, dynamicznych ruchów czy podskoków.

W ciąży łatwiej o urazy

W ostatnim trymestrze w całości wykluczone są nawet średnio intensywne ćwiczenia fizyczne, trenowanie w leżeniu na plecach, na brzuchu, dźwiganie, nadwyrężanie pleców, brzuszki, a także treningi prowadzące do nadmiernego rozgrzania organizmu. Pamiętaj, że rosnący brzuszek obciąża kręgosłup i uciska żyły. Zwiększony poziom relaksyny, hormonu rozluźniającego więzadła, powoduje, że niesamowicie łatwo o urazy.

Jeśli zdecydujesz się ćwiczyć, w tym robić brzuszki w ciąży początkowej, uważaj, ponieważ forsowne treningi pozwalają przyczynić się do komplikacji, w tym do przedwczesnego porodu.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 167 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

SportDietaCiąża